dna moczanowa - zawartość puryn w produktach

Dna Moczanowa – zawartość PURYN w produktach spożywczych

Zawartość puryn
metabolizujących się do kwasu moczowego w wybranych produktach spożywczych

Niniejsze opracowanie zawiera zestawienie tabel zawartości wybranych puryn (Adenina, Guanina, Hipoksantyna, Ksantyna) w niektórych produktach spożywczych. Korzystanie z nich wymaga drobnej elementarnej wiedzy, którą zamieszczam w kolejnym opracowaniu.

UWAGA
Błagam (!) – zanim zaczniesz korzystać – zapoznaj się opracowaniem dotyczącym dny moczanowej.

WOŁOWINA

Adenina GuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Wątroba wołowa (surowa)74,378,630,525,1208,5
Nerka wołowa (gotowana)95,897,316,221,5230,8
Nerka wołowa (surowa)54,855,335,648193,7
Serce wołowe (surowe)30,521,667,358,6178
Mózg wołowy (surowy)121226112162
’Wierzch’ wołowy (gotowany) [beef round topside]27,115,887,213,3143,4
Pieczeń wołowa (gotowana)14,714,884,111,2124,8
’Wierzch’ wołowy (surowy)19,612,974,715,8123
Polędwica wołowa (surowa) [sirloin]15,612,570,78,75107,55
Mięso wołowe b\k (surowe)18,99,165,310,6103,9
Karkówka wołowa (surowa)18,913,654,413,7100,6
Polędwica wołowa (surowa) [tenderloin]16,29,1649,198,4
Mostek wołowy (surowy)15,610,653,812,992,9
Język wołowy (surowy)24,312,144,99,190,4
Wołowina mielona (gotowana)7,212,959,110,789,9
Jelito grube wołowe (surowe)27,138,615,27,388,2
Żołądek wołowy (surowy)28,421,217,716,784
’Przód wołowy’ [beef front]1712,444,63,4277,42
Żeberka wołowe (surowe)14,99,136,716,777,4
Polędwica z żeberka wołowego [beef rib loin]13,57,639,513,774,3

WIEPRZOWINA

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Wątróbka wieprzowa (surowa)70,189,952,574,5287
Nerki wieprzowe (surowe)64,877,153,10195
Pieczeń wieprzowa i kotlety (gotowane)13,216,290,40119,8
Polędwiczki wieprzowe (surowe) [tenderloin]2315,181,70119,8
Serce wieprzowe (surowe)39,224,255,80119,2
Wieprzowy ‘rump’ (surowy)20,315,177,60113
Język wieprzowy (surowy)24,321,258,50104
Łopatka wieprzowa (surowa)18,213,262,3093,7
Polędwica wieprzowa (surowa) [sirloin]17,612,161,2090,9
Żeberka wieprzowe (surowe)13,510,651,7075,8
Karkówka wieprzowa (surowa)14,912,143,6070,6

JAGNIĘCINA, CIELĘCINA i DZICZYZNA

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Serce jagnięce (surowe)30232098171
Wątroba jagnięca (surowa)32435418147
Kotlet cielęcy (gotowany)11,818,710111,2142,7
Mięso na kotlety i pieczeń jagnięcą (surowe)19,420,787,40127,5
Konina (surowa)101077,815,2113
Welorybina (surowa)16,29,0574,2099,45
Baranina (surowa)17,610,666,7094,9

DRÓB i podroby drobiowe

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Wątróbki drobiowe (surowe)89,414623,728,2287,3
Pierś z kurczaka (duszona w parze)24,629,9129ND183,5
Pierś z kurczaka (pieczona)25,327,2126ND178,5
Serca drobiowe (surowe)31,738,632,371,7174,3
Pierś z kurczaka (surowa)18,522,71128,4161,6
Kurczak mielony (surowy)24,7221120158,7
Udko z kurczaka (pieczone)29,533,386,1ND148,9
Udko z kurczaka (duszone)22,628,595,2ND146,3
Udko z kurczaka (surowe)20,925,490,94,5141,7
Skrzydełko z kurczaka (surowe)28,416,692,50137,5
Podudzie [drumstick] z kurczaka (surowe)222978,43,3132,7
Żołądki drobiowe (surowe)35,947,9452,59131,39
Szyja kurczaka (surowa)38,84131,811,3122,9
Noga (udko i podudzie) z kurczaka (surowe)23,82271,21,23118,23
Chude mięso [light meat] z kurczaka (surowe)2219,366,73,35111,35
Indyk mielony (surowy)13,111,671,3096
Skóra z kurczaka (duszona)21,127,944,8ND93,8
Drób b/kości – grzbiety i szyje (surowe)29,0631,4123,576,0990,13
Skóra z kurczaka (surowa)21,329,531,23,5685,56
Drób b/kości – od dojrzałych kur (surowy)21,925,8311,1179,81
Indyk b/kości (surowy)18,717,941,21,2879,08

RYBY i SKORUPIAKI

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Labraks [Sea Bass] – skóra (surowa)30,812191463,911399,71
Makrela japońska, skóra (surowa)231003149ND1175
Anchois (suszone)25846538241109
Krewetka ‘Sakura’ (wędzona)83,912451229748,9
Sardynka młoda (wędzona)1343552570746
Tuńczyk Bonito (suszony)51,378,63630492,9
[Whitebait] drobne szprotki lub śledzie (wędzone)15923569,67,5471,1
Anchois (surowe)81856212411
Sardynka (konserwowa)199530255399
Wątróbka z Żabnicy (gotowana na parze)15821126,63,1398,7
Ryba ‘Gnomefish’ skóra (surowa)9,629773,52,5382,6
Śledź (konserwowy)151806177378
Anchois (konserwowe)03914268321
Mlecz rybi (ryba ‘Pigfish’)6721219,47,7306,1
Sardynka (pół-wędzona)20,31571253305,3
Sardynka (surowa)11,811246,6108278,4
Turbot wątróbka (surowa)14622,188,37,93264,33
Makrela (konserwowa)231091698246
Makrela (pół-wędzona)14,9119112ND245,9
Kryl Okiami (surowy)1087417,725,9225,6
Labraks [Sea Bass] – wątróbka (surowa)79,511217,88,39217,69
Tuńczyk Bonito (surowy)21,619,61700211,2
Sajra (wędzona)12,210393,9ND209,1
Łosoś, różne gatunki (surowy)21,845,351,166,5184,7
Ślimaki (surowe)48,791,733,38,5182,2
Pstrąg tęczowy (surowy)25,755,999,4ND181
Krewetka (surowa)44,623,57634,5178,6
Makrela hiszpańska (surowa)14,414,71293,85161,95
Makrela (surowa)1428,367,550,7160,5
Tuńczyk (surowy)17,610,61290157,2
Ryba Sajra (surowa)14,952,987,10154,9
Kałamarnica [Squid] (surowa)43,727,238,543,2152,6
Jajnik kraba (surowy)42,51063,90152,4
Ryba ‘Gnomefish’ mięso (surowa)14,615,31200,8150,7
Gromadnik / kapelan [Shishamo] z ikrą (pół-wędzony)12,160,474,52,6149,6
Luszczyk [Pigfish] (surowy)13,510,6125ND149,1
Barracuda (surowa)13,524,2110,2ND147,9
Turbot skóra (surowa)22,310,899,89,2142,1
Ryba Lingcod (surowa)19,623,8951,2139,6
Ryba Beltfish (surowa)14,834,684,35,56139,26
Śledź (surowy)13,522,7103ND139,2
Jeżowiec (surowy)4065,722,59,1137,3
Ośmiornica (surowa)21,618,136,760,8137,2
Piskorz [Weather loach] (surowy)28,449,951,76,1136,1
Halibut (surowy)17,615,11010133,7
Ryba Ayu (surowa)17,625,789,80133,1
Tuńczyk (konserwowy)2113,349,845,5129,6
Dorada czerwona (surowa)13,510,61050129,1
Łosoś [chum] (surowy)15,811,797,2ND124,7
Rockfish [Mebaru] (surowa)13,518,192,50124,1
Karbonela (dorszyk czarny) [Sablefish]27,411,983,90,2123,4
Sieja [Whitefish] (surowa)7,2518,9951,1122,25
Ostrygi (surowe)43,437,820,320,5122
Seriola [Yellowtail; Amberjack] (surowa)18,912,189,90120,9
Płytecznik [Tilefish] (surowa)9,510,699,40119,5
Małże (surowe)35,331,428,524,2119,4
Krab ‘Red King’ (surowy)66,216,64,7530,5118,05
Flądra (surowa)14,928,769,40113
Turbot europejski (surowy)14,715,375,17,11112,21
Łosoś (konserwowy)23,738,441,96,5110,5
Labraks [Sea Bass] – różne gatunki (surowe)12,810,384,20107,3
Ostrygi (konserwowe)39223016107
Wątróbka z Żabnicy (surowa)38,255,664,4104,2
Karp (surowy)16,212,174,9ND103,2
Homar (surowy)31,19,861,20,1102,2
Sandfish (surowa)16,230,249398,4
Stynka [Smelt] (surowa)13,524,257,2094,9
Kałamarnica [Squid] – rozdrobniona (wędzona)24,920,647,9194,4
Węgorz japoński (surowy)13,524,254,4ND92,1
Ikra Latającej ryby (surowa)21,347,720,42,291,6
Ikra, różne gatunki (surowa)21,435,522,21,6980,79
Podroby ośmiornicy29,1424,8479,9
Przegrzebki (surowe)63,66,65,3176,5
Żabnica (surowa)17,519,532,60,570,1
Gałki rybne12,224,231,3067,7
Małże (konserwowe)30572062
Kałamarnica [Squid] – podroby (surowe)017,122,120,459,6
Sasakamaboko (przekąski rybne)14,916,616,3047,8
Rurki rybne [fishcake tube]14,915,117,7047,7
Narytomaki (ciasto rybne)8,112,112,2032,4
Kamaboko (ciasteczka rybne)9,5610,9026,4
Kiełbaski rybne6,89,16,8022,7
Satsuma age (ciasteczka rybne)6,810,64,1021,5
Hanpen (ciasteczka z pasty rybnej)1,63,37,40,212,5
Ogórek morski (surowy)2,55,170,0507,72

KIEŁBASKI i MIELONKI

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Prosciutto – szynka parmeńska23,422,892,10138,3
Salami16,213,6837,6120,4
Pasztet z wątróbki25,730,2159,180
Szynka prasowana b/kości9,456,0553,75069,25
Wieprzowina – bekon12,2643,6ND61,8
Luncheon meat11,613,432,40,958,3
Parówki [frankfurter]8,17,632,71,549,9
Wołowina peklowana8,1631,31,546,9
Kiełbaska typu wiedeńskiego6,8632,7ND45,5

ZUPY i SOSY

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Rosół ‘umami’ w proszku6,819,56571,5684,8
Zupa typu ‘matsutake’ w proszku5,71131141,2233,9
Zupka typu chińskiego, w proszku15,417,314112,2185,9
Zupa typu ‘consomme’ w proszku18,382,972,85,8179,8
Sos ostrygowy12,923,187,111,3134,4
Sos rybny00,88210,393,1
Zupa z małży, w proszku5,612,528,40,647,1
Zupa typu ‘potage’ w proszku8,16,621,11,837,6
Zupka z makaronem ramen (suszonym)4,79,916,51,532,6
Sos ‘Barbecue’0,1014,60,214,9
Mirin (wino do gotowania)00,20,50,51,2

STRĄCZKOWCE i produkty strączkowe

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Tofu suszone-mrożone (koyadofu)1201680,63,7292,3
Groszek czarnooki (suszony, surowy)77803241230
Soczewica (suszona, surowa)104822016222
Fasola ‘great nothern’ (suszona, surowa)56682564213
Fasola biała drobna (suszona, surowa)59742544202
Groch łuskany (suszony, surowy)88741122195
Koncentrat białka sojowego91,799,201,51192,41
Soja – nasiona (suszone, surowe)74,398,200172,5
Fasola ‘pinto’ (suszona, surowa)57541644171
Fasola Lima ‘large’ (suszona, surowa)42411452149
Fasola Lima ‘baby’ (suszona, surowa)46392534144
Fasola ‘adzuki’ (suszona, surowa)43,947,47,521119,8
Natto (soja fermentowana)40,551,46,8115,2113,91
Fasola żurawinowa (suszona, surowa)2119231275
Miso1,8117,232,94,2256,13
Ciecierzyca (suszona, surowa)171418756
Tofu (smażone w głębokim tłuszczu)20,332,40,51,254,4
Orzeszki ziemne (surowe)18,928,601,649,1
Osusz z twarogu fasolowego (okara)15,0124,014,525,0248,56
Sos sojowy ‘shoyu’ (z soi i pszenicy)0,233,32321348,55
Tofu (gotowane 5 minut)15,319,10,660,7235,78
Bób (suszony, surowy)14,119,91,30,235,5
Tofu ‘nigari’ (surowe)1416,70,42031,12
Mleko sojowe7,7211,72,50,0121,93
Tofu (gotowane 3 minuty)13,18,7800,0221,9
Kinu Tofu (japońskie)7,611,20,50,720

ZBOŻA i produkty zbożowe

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Otręby ryżowe36,157,260,9100,2
Mąka gryczana35,140,80075,9
Jęczmień (surowy)21,622,70044,3
Ryż biały (surowy)1418,60032,6
Mąka chlebowa12,213,60025,8
Mąka cukiernicza12,213,60025,8
Makaron ‘ramen’7,56,807,321,6
Bagietka5,9801,815,7
Mąka tortowa [cake flour]8,17,60015,7
Wafle ryżowe04,34,25,714,2
Chleb biały56,300,912,2
Mąka pszenna pełnoziarnista45,302,211,5
Ryż biały (gotowany)2,13,200,65,9
Płatki kukurydziane01001

WARZYWA

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Wodorosty ‘nori’ (suszone)21629973,33,2591,5
Grzyby ‘shiitake’ (suszone)1681335,754,8311,55
Pietruszka (świeża)12213532,30289,3
Wodorosty ‘wakame’ (suszone)67,714846,60262,3
Grzyb ‘żydowskie ucho’ (suszony)54,8937,90155,7
Grzyby ‘hiratake’ (surowe)74,36800142,3
Wodorosty ‘Hijiki’ (suszone)31,176,525,10132,7
Kiełki brokułów (surowe)59,557,28,124,8129,62
Grzyby ‘maitake’ (surowe)47,438,97,894,3898,57
Szpinak (surowy)47,738,605,1391,43
Kiełki rzodkwi białej (surowe)33,929,46,43,5173,21
Brokuły (surowe)25,133,95,685,3270
Papryka słodka zielona (surowa)15,935,5710,769,1
Grzyby ‘białe hiratake’ (surowe)2732,82,64,366,7
Kalafior (surowy)2730,2ND057,2
Dynia (surowa)23,229,11,92,556,7
Brokuły (gotowane)20,528,81,870,6551,82
Bakłażan (surowy)1131,66,61,650,8
Grzyby ‘tsukuritake’ (surowe)28,421,20049,6
Grzyby ‘enoki’ (surowe)29,719,60049,3
Soja zielona (surowa)20,827,20048
Pędy bambusa (surowe)18,826,11,750,547,15
Wodorosty ‘kombu’ (suszone)1821,84,71,946,4
Grzyby (surowe)18,827,100,146
Kiełki fasoli (surowe)18,818,92,142,7142,55
Pachnotka zwyczajna / pokrzywa ‘shiso’ (surowa)19,119,13,090,1841,47
Por japoński ‘negi’ (surowy)1226,82,6041,4
Okra (surowa)17,221,30,30,7139,51
Szpinak (gotowany)18,713,906,5839,18
Grzyby ‘usu-hiratake’ (surowe)16,815,71,93,537,9
Grzyby ‘yamabushitake’ (surowe)12,120,70,7033,5
Szparagi (surowe)12,217,72,750,232,85
Grzyby ‘bunpai’ (surowe)12,212,33,2330,7
Grzyby ‘yanagimatsutake’ (surowe)6,111,94,93,326,2
Szpinak musztardowy ‘komatsuna’ (surowy)8,615,500,724,8
Grzyby (konserwowe)1212,60024,6
Grzyby ‘shiitake’ (surowe)8,5210,22,860,9722,55
Grzyby ‘bunashimeji’ (surowe)9,437,981,12,3220,83
Szczypiorek czosnkowy (surowy)9,48,51,40,119,4
Groszek zielony (konserwowy)6,812,10ND18,9
Czosnek (surowy)5,996,943,410,7317,07
Bataty / ziemniaki słodkie (surowe)6,77,32,40,617
Grzyby ‘hatakeshimeji’ (surowe)9,15,70,70,516
Grzyby ‘nameko’ (surowe)7,496,480,950,8815,8
Wodorosty ‘mozuku’ (suszone)5,69,40,5015,5
Grzyby ‘eringi’ (surowe)5,035,320,692,3813,42
Cukinia (surowa)56,310,813,1
Kukurydza (surowa)4,76,90,10,111,8
Gruszka balsamiczna ‘goya’ (surowa)3,54,31,119,9
Ogórek (surowy)4,250,10,19,4
Czosnek japoński ‘myoga’ (surowy)3,13,50,70,47,7
Kapusta chińska ‘Pak-Choi’ (surowa)2,62,91,20,37
Grzyby ‘białe aragekikurage’ (surowe)2,34,10,40,16,9
Ziemniaki (surowe)2,14,20,206,5
Kapusta (surowa)1,31,70,203,2
Pomidory ‘cherry’ (surowe)1,61,5003,1
Imbir (surowy)0,391,400,492,28
Cebula (surowa)11,10,102,2
Marchewka (surowa)0,71,4002,1

WEGETARIAŃSKIE ZAMIENNIKI
mięsa, ryb i jaj

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Plasterki ‘szynki’ z mykoproteiny46,957,212,80,55117,45
Suszony ‘jeleń’ instant z soi46,452,214,82,42115,82
Tofu burger46,256,400102,6
Plastry ‘luncheon’ bezmięsne47,15000,797,8
Suszona 'ryba’ instant z soi38,450,20088,6
’Ryba Basa’ z soi2042,9190,6282,52
’Kurczak’ bezmięsny37,636,82,59076,99
’Bekon’ bezmięsny31,935,75,761,0174,37
’Paluszki rybne’ Vegideli3136,30067,3
’Burgery’ sojowe30,4322,580,5165,49
’Stek’ z soi27,43400,6662,06
’Kiełbasa’ bezmięsna20,922,91,840,2645,9
’Klopsy’ / ‘paszteciki’ wegetariańskie19,820,91,220,1642,08
Sznycel z białek jaj / wegetariański ‘stek’0,491418739,49
’Frankfurter’ bezmięsny12,2163,690,1632,05
’Stek’ z pszenicy (sznycel Robi)8,7312,10,18021,01
’Krewetki’ wegetariańskie00,6000,6
’Żołądki’ z soi0,070,18000,25
’Jaja przepiórcze’ wegetariańskie00,04000,04

ORZECHY i NASIONA

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Migdały13,613,82,31,731,4

OWOCE i soki owocowe

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEN
Awokado (surowy)10,67,50,3018,4
Banan (surowy)1,21,70,103
Truskawka (surowa)0,51,20,502,2

SŁODYCZE

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Miód0,70,1000,8

NABIAŁ i JAJA

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Ser tarty [grated]8,24,2ND0,613
Ser twarogowy [cottage]43,700,38
Jogurt2,0530,750,36,1
Ser przetworzony [processed]02002
Jajo kurze0ND000
Jajo przepiórcze0ND0ND0
Mleko00000

NAPOJE ALKOHOLOWE

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
Piwo ciemne4,156,561,71,113,51
Piwo z dużą zawartością brzeczki1,426,940,61,710,66
Piwo Pils1,066,670,41,79,83
Shoko-shu (trunek chiński)0,511,34,952,899,65
Piwo zwykłe, różne marki (średnio)1,634,470,961,428,48
Piwo z pszenicy1,223,630,52,78,05
Piwo niskoalkoholowe1,342,160,520,64,62
Radler (mieszanka piwa i lemoniady)0,42,880,303,58
Piwo bezalkoholowe / napój słodowy0,921,210,410,392,93
Sake0,050,110,690,561,41
Wino0,10,190,220,681,19
Brandy00,150,180,050,38
Whiskey0,030,10,040,040,21
Likier Ume00,120,0700,19
Shochu (japoński trunek spirytusowy)00,02000,02

Zawartość PURYN w wybranych suplementach

AdeninaGuaninaHipoksantynaKsantynaRAZEM
DNA/RNA12706,98247,7452,186,921493,6
Chlorella1528161242,703182,7
Drożdże piwowarskie16461203100,145,72994,8
Produkty z drożdży piwowarskich601,453944,421,41206,2
Spirulina (sinice)515,8536,220,93,91076,8
Mleczko pszczele322,250,925,15,3403,5
Chondroityna z drożdżami piwnymi54,560,2656,3186
Polisacharydy6,715,126,89,558,1
Glukozamina7,91,32,6011,8
Soki z kwasami nukleinowymi2,84,30,11,18,3
Izoflawony sojowe1,94,9006,8
Łuski i kolagen0,41,21,302,9
Chityna / Chitosan0,30,3000,6