Jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała – przytrzymaj klawisz “Ctrl” i dopasuj powiększenie klawiszami „+” i „”. Aby przywrócić standardową czcionkę, użyj “Ctrl” i “0”.

* * *

Kontynuacja streszczenia książki 'PRZESTAŃ KARMIĆ SWOJEGO RAKA. Krucjata pewnego lekarza’ /autor – DR JOHN KELLY/.

Rozdział 1
Ważne Nowiny Na Temat Raka

Wszystkie prawdy są łatwe do zrozumienia, gdy są już odkryte.
Sztuka polega na tym, by je odkryć.
/Galileusz/

O badaniach, które mogą zrewolucjonizować leczenie raka doktor John Kelly dowiedział się, będąc na pogrzebie swojego przyjaciela, Paddy’ego. Paddy zmarł na raka; żył lat 70., choć jego ojciec przeżył ich aż 105, a matka – blisko 90.

Na pogrzebie Kelly spotkał swojego dawnego przyjaciela, profesora genetyki. Podzielił się z nim swoją refleksją na temat długowieczności, raka i ‘zdradzieckich’ genów. Przyjaciel opowiedział mu o tym, że pisząc swoją pracę podyplomową na Cornell Univercity – zetknął się tam z Colinem Campbellem, profesorem żywienia, autorem książki „Badania Chińskie” (‘The China Study’). Dodał, że jeśli Kelly rzeczywiście chciałby dowiedzieć się więcej na temat raka – powinien przeczytać tę książkę; poprosił, by Kelly podzielił się z nim swoją opinią na temat konkluzji Campbella.

W tłumaczeniu polskim książka Colina T. Campbella ‘Badania Chińskie’ dostępna jest pod zmienionym tytułem: ‘Nowoczesne zasady odżywiania’ Podtytuł: ’Przełomowe badania wpływu żywienia na zdrowie’; T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell II.

W chwili sporządzania niniejszego opracowania na polskim rynku wydawniczym dostępne są też dwie inne książki profesora Colina Campbella: ’Ukryta prawda’ i ’Niskowęglowodanowe oszustwo’.

/Wtrącenie – Ryszard Dziewulski/

Po lekturze „Badań Chińskich” Kelly, będąc pod wielkim wrażeniem treści tej książki, próbował zainteresować nią profesora medycyny, którego poznał w jednej z uczelni medycznych Dublina. Jego opowieść na temat efektów badań Campbella profesor skwitował jednym tchem:

Być może Campbell jest profesorem żywienia prestiżowej uczelni, ale nie jest specjalistą medycyny. Tacy ludzie jak on stanowią największe niebezpieczeństwo, ponieważ nie posiadają doświadczenia niezbędnego do ferowania osądów na gruncie medycznym, a ludzie spoza branży medycznej (pacjenci) – są podatni na tego typu ‘kuszenie’. Jeśli istnieje jakakolwiek prawda w tym, co pisze Campbell – powinni to ocenić odpowiedni specjaliści branży medycznej.”

Koniec, sprawa zamknięta. Jedna wypowiedź profesora wystarczyła, aby Kelly zrozumiał, dlaczego jego przyjaciel poprosił właśnie jego o ocenę książki Campbella. Konserwatyzm wyższej kadry medycznej blokuje ich działania w tym samym stopniu, co trzymanie się linii partyjnej przekreśla rozsądek u polityków. On – był niezależnie myślącym lekarzem, którego zaangażowanie i dociekliwość nie były niczym krępowane.

Co miał do powiedzenia Campbell

Już po lekturze kilku pierwszych stron książki Campbella Kelly nie miał wątpliwości: Campbell nie był ani szarlatanem, ani zwodzącym ludzi fanatykiem. Był naukowcem, mającym do przekazania bardzo ważną rzecz. Zajmując się związkami pomiędzy żywieniem a powstawaniem chorób już od lat 60-tych ubiegłego wieku, udowodnił relacje, jakie zachodzą pomiędzy spożywaniem białka zwierzęcego a rozwojem zmian nowotworowych. Konkluzje płynące z badań Campbella można przedstawić w kilku punktach:

  • A) Szybkość rozwoju zmian nowotworowych zależy od ilości białka zwierzęcego w ich diecie.
  • B) Jeśli białko zwierzęce stanowi 20 (lub więcej) % pożywienia – nowotwór rozwija się zawsze.
  • C) Jeśli białko zwierzęce stanowi 5 (lub mniej) % pożywienia – nowotwór nie rozwija się nigdy.
  • D) Zmniejszając ilość białka zwierzęcego w pożywieniu – można zatrzymać rozwój nowotworu.
  • E) Białko roślinne jest bezpieczne; można je spożywać nawet w dużych ilościach.
  • F) Ludzie w ogóle nie potrzebują białka zwierzęcego w swojej diecie; w zupełności wystarcza im białko zawarte w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, orzechach, warzywach i owocach.

Wnioski płynące z prac Campbella wskazują na to, że nowotwór jest chorobą, będącą okrutnym symptomem tzw. dobrobytu. Epidemia raka pojawiła się i rozkwitła – równolegle z powstaniem i rozwojem hodowli zwierząt na masową skalę; jest pochodną zwiększonej konsumpcji mięsa i nabiału.

/Tłumaczenie i opracowanie – Ryszard Dziewulski/

Przejdź do kolejnego rozdziału: 2. Prawda się ujawnia

Dodaj komentarz