Początki są zwykle najtrudniejsze.
Tym razem, niestety, będzie podobnie.
Początek a Koniec
Ktoś kiedyś powiedział, że aby przejść przez las, drzewa muszą stać w miejscu. Pierwszym z drzew jest początek Twojej zmiany, ostatnim – jej koniec. Drzewa mijane po drodze – to sukcesy.
Aby kontrolować zmianę, dobrze jest uzmysłowić sobie – co jest początkiem, punktem wyjściowym, a co końcem – punktem, do którego zmierzasz. Dlatego ważnym elementem, auto-doświadczeniem, do którego Cię namawiam, jest ustalenie jaka/jaki JESTEM obecnie – versus – jaka/jaki CHCĘ BYĆ.
Porównanie tych dwóch wizji siebie – ułatwi zadanie.
Zanim dokonasz wizualizacji i wyobrazisz sobie początek i koniec Twojej zmiany – spróbuj uzmysłowić sobie jedno: zarówno to, jakim jesteś teraz, jak i to, jakim będziesz – to nie Twoja dieta (!). To Twoje wnętrze. Twoje nawyki. Nawyki przekładają się na działania. Działania – na efekt.
Teraz potrzebna będzie szczypta psychologii:
Efekt Pascala
Filozofię Pascala (która, w gruncie rzeczy, dotyczyła czegoś zupełnie innego) na nasze potrzeby – w skrócie – można zaadaptować tak:
Jeśli zachowuję się w jakiś określony sposób, to moja wiedza o mnie samym rośnie o ten element.
O co tu chodzi?
Najlepiej zrozumieć to, analizując taki oto przykład:
Załóżmy, że panicznie boję się skoków na linie ‘bunji’. Jestem przekonany, że w życiu nie odważyłbym się skoczyć; wręcz WIEM, że to mnie po prostu przerasta. Przytrafia mi się jednak wizyta na wieży skoków i – wszystko jedno jakim cudem – w końcu skaczę.
Zwróć uwagę, co się zmieniło: teraz już WIEM, że to mnie nie przerasta i nigdy nie przerastało. Moja wiedza na mój własny temat została zmodyfikowana dzięki mojemu zachowaniu: od chwili skoku aż do końca życia – będę nieco odważniejszy.
I teraz:
Skoro wiem o sobie coś innego, niż wiedziałem dawniej – jestem inny. Słowem: sukcesy (działania) zmieniają nas od wewnątrz.
Drzewa sukcesów, które mijasz na swojej drodze – przybliżają Cię do celu, jednak ‚wkopujesz’ je sam – swoim zachowaniem właśnie; budujesz z nich swój własny las. Każde z tych drzew już na zawsze pozostanie w miejscu; jeśli nawet przytrafi się takie czy inne niepowodzenie, i tak będziesz już WIEDZIEĆ, że potrafisz i że to Cię nie przerasta.
Tak więc naszym zachowaniem – zależnym od naszych wyborów – wpływamy na efekt końcowy całej zmiany, a więc na to jacy ostatecznie jesteśmy. To jest właśnie efekt Pascala: nasze zachowanie – modyfikuje nasze JA.
Przyjrzyjmy się temu schematowi:
JA ma wpływ na działania/nawyki, ale i działania/nawyki kształtują JA.
JA „nawykowe”, to cząstka JA – dużo większa, niż przypuszczamy. Działania nowe realizujemy poza pętlą nawyku. Jeśli jednakże jakieś działanie przestaje być dla nas nowym – po jakimś czasie staje się… nawykiem.
Np. Pisząc na klawiaturze, nie zastanawiam się, gdzie na niej leżą klawisze poszczególnych liter, choć kiedyś, ucząc się pisania, musiałem szukać każdego z nich. Jak to się stało? Nasz mózg broni się przed nadmiarem zadań. Kiedy ma do czynienia z czymś powtarzalnym – zapamiętuje to i zapisuje w podświadomości (właśnie jako nawyk, czyli gotowe rozwiązanie behawioralne), dzięki czemu może zająć się kolejnym wyzwaniem.
Fakt, że każde powtarzalne zachowanie po jakimś czasie staje się nawykiem ma też swoje złe strony; również zachowania destruktywne ulegają utrwaleniu jako nawyki. I to jest właśnie nasz problem: nowe działania muszą wyprzeć stare nawyki – i zająć ich miejsce.
Najwspanialsze jest to że:
MOŻEMY WYBRAĆ działania, które w przyszłości staną się naszymi nawykami. Dzięki efektowi Pascala działania te – po jakimś czasie – zmienią też nas samych, nasze ‘JA’.
* *
Pozostało tylko jedno: DZIAŁANIE – to nie tylko Twoje zachowania w sklepie spożywczym i przy stole (nazwijmy to: KUCHNIA). Zauważ – co robisz teraz? Czytasz ten przewodnik. Specyficznym rodzajem działania jest zdobywanie i utrwalanie WIEDZY. Ona też modyfikuje Twoje JA.
Świadome wybieranie i powtarzanie określonych działań żywieniowych, a więc Twoja ‘KUCHNIA’ – jest weryfikowane i wzmacniane (lub osłabiane) przez WIEDZĘ, która permanentnie czuwa nad jakością każdej z Twoich decyzji. Sfery wiedzy – nie da się przecenić i nie wolno jej zaniedbać.
I to już koniec.
Sukcesem Twojej zmiany zawiadują jedynie te trzy elementy.